Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Vánoce ve znamení tvořivosti a rozvoje

Blíží se opět Vánoce.  Nádherný čas plný dětských očekávání, nazdobených vánoční stromků a splněných přání.  Rozzářené oči dítěte držícího u stromečku v rukou vytouženou hračku si přejeme všichni. Zároveň ale víme, že není hračka jako hračka. Proto jsem si dovolila pro Vás připravit výběr z kreativních a smysluplných hraček, které by pod žádným vánočním stromkem neměly chybět a které jsou vodítkem k všestrannému rozvoji osobnosti našich dětí.

Rozvoj tvořivosti

Tvořivost je zdrojem pokroku ve všech oblastech lidského konání. Chceme-li rozvíjet tvořivost u dětí, musíme zapomenout na standardní postupy při řešení problémů. Nesmíme dětem vnucovat naše „správné“ představy o tom, jak mají věci vypadat a jakým způsobem dosáhnout výsledku. Pro rozvoj tvořivosti dítě potřebuje především prostor a dostatek volnosti. 

Geniální a přitom jednoduchou hračkou, která podporuje a rozvíjí tvořivost a fantazii našich dětí je dřevěná stavebnice KAPLA. Na milimetr přesně řezané a navlas stejné dřevěné destičky z pečlivě vybíraného borovicového dřeva umožňují postavit naprosto úchvatné stavby. KAPLA stavebnici vymyslel holandský historik umění a restauratér starožitného nábytku, který se rozhodl postavit si ve Francii svůj vlastní hrad a splnit si tak svůj klukovský sen. Při spřádání svých představ o podobě hradu si vypomáhal dřívky, ze kterých stavěl makety hradu. Začal jim říkat „skřítkova dřívka“ či „magická dřívka“ a právě zkrácením těchto slov došlo ke vzniku pojmenování této důmyslné zábavy. Vyvinul postupně ideální rozměr dřívka, ze kterého jde postavit spousta stavebních prvků pouhým skládáním na sebe, bez potřeby použití lepidla či spojů. Vaše děti s nimi postaví katedrály, města nebo mrakodrapy. KAPLA je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Rozvoj hrubé motoriky

Zvládnutí hrubé motoriky má základní význam pro plný rozvoj dítěte. Dovednosti, které jsou zaměřeny na tuto oblast, pomohou dítěti získat sebedůvěru, zdokonalit koordinaci pohybů a prohloubit samostatnost. Aktivní pohybové činnosti podněcují tělesný vývoj a vedou k lepším návykům v oblasti spánku a jídla. Dítě s nedostatečně rozvinutými pohybovými dovednostmi má sklony stranit se lidí, což může způsobit společenské problémy. 

Vynikající "hračkou rozvíječkou" pro hrubou motoriku je Houpací prkno. Podporuje rozvoj komplexních motorických dovedností dětí, cit pro rovnováhu, obratnost dítěte, ale také jeho fantazii. Možná vás překvapí univerzálnost využití tohoto Houpacího prkna, vynalézavé děti ho využijí třeba jako most pro auta či klouzačku. Poslouží  i jako lehátko na odpočívání nebo čtení, ale i jako pohodlná podnožka. Je úžasné sledovat děti, jak vymýšlí další a další možnosti využití. Houpací prkno může být vším, co si zrovna představíme. Je geniálně jednoduché a nabízí smysluplné využití nejen pro každé dítě, ale vyřádí se na něm i mnozí dospělí, má nosnost do 130 kg. Hodí se i jako užitečný a designový doplněk domova, školky, školy nebo družiny. Je vyrobeno v Česku z vrstveného bukového dřeva.

houpacka-4

 

8-1024x729

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozvoj jemné motoriky

Jemnou motorikou se rozumí pohyby ruky, uchopování a manipulace s drobnými předměty. Svaly pro koordinaci jemných pohybů potřebné pro uchopování, manipulaci s drobnými předměty a později pro kreslení a psaní se vyvíjejí dlouhodobě. Rozvoj jemné motoriky jde doslova ruku v ruce s rozvojem hrubé motoriky. Stejně tak jsou zde přímá spojení mezi jemnou motorikou a vývojem řeči a následně psaním a čtením. Vědecké studie hovoří velmi jasně o tom, že děti nezískají složitější slovník, dokud se nezlepší jejich jemná motorika. Pro rozvoj jemné motoriky ruky se výborně hodí didaktické pomůcky k navlékání nebo provlékání tvarů, skládání z papíru nebo kreslení, kde je důležité správné držení tužky.

Pro rozvoj jemné motoriky a podporou nácviku správného držení tužky se výborně hodí Zdravé voskovky. Jsou jedinečné mnohostranností použití, vhodné pro dětičky už od jednoho roku. Dají se používat i jako stavební kostky na hraní, lze postupně přikupovat jednotlivé barvy. Jsou vyráběny z přírodních materiálů s příměsí pravého včelího vosku a přírodních pigmentů. Jsou odolné vůči lámání, snadno se odstraňují z omyvatelných povrchů. Vybírat můžete s široké škály barev včetně zlaté, stříbrné a bronzové. Najdete u nás i vánoční balení a sady se jménem dítěte.

 zdravé voskovkyZdravé voskovky

 

Rozvoj hudebního vnímání

Příznivý vliv hudby na vývoj dítěte je dnes nezpochybnitelný. Je prokázaný vliv hudby na pozitivní naladění dítěte a zlepšení interakce mezi rodičem a dítětem. U malých dětí se dosahuje nejlepších výsledků kombinací hudby a pohybu. Kromě toho má hudba potenciál rozvíjet děti po emocionální stránce. Muzicírování je zdrojem kooperace, zábavy, společného vyladění, pomáhá prožívat pocity sounáležitosti. Dalšími přínosy jsou rozvoj představivosti nebo třeba porozumění emocím. Ale tím seznam pozitiv nekončí. Hudba pomáhá také se slabikováním a čtením díky rytmizaci, v kombinaci se zpěvem si dítě osvojuje i nová slova, jejich užití a správnou výslovnost.

Rozvoj hudebního vnímání dětí skvěle podporuje unikátní dřevěná hudební stavebnice Xyloba, kuličková dráha, která hraje melodie. Stavebnice Xyloba nabízí téměř neomezené varianty, jak ji sestavit. Potěší jak "stavitele", kteří rádi kuličkové dráhy konstruují, tak "skladatele", kteří s její pomocí mohou komponovat hudbu. Součástí kuličkové dráhy jsou zvukové destičky o různých tónech. Při jízdě dolů naráží kulička na jednotlivé destičky s tóny, a tím vytváří melodii. Různě dlouhé kolejnice určují rytmus. Díky návodům může melodii vytvořit opravdu každý. Sestaví si jednoduše jakoukoli známou melodii nebo si složí svou vlastní. Děti se s Xylobou zábavnou formou naučí slyšet čisté tóny, poznávat noty a tříbí si tím svůj hudební sluch.

Pro muzikoterapii se také výborně hodí zvonkohry KOSHI. Hladivé zvuky a doteky těchto ručně vyráběných mistrovských nástrojů jsou nesmírně blahodárné a působivé, navracejí nás do bezpečných časů dětství, radosti a pohody. Kouzlo této bambusové zvonkohry je v harmonii tónů, které hráč vyvolává jemnými pohyby.  Je možné též hrát ve skupině na více zvonkoher naráz a těšit se z étericky vibrujících souznění. Zvonkohru Koshi také můžete zavěsit někam do jemného průvanu a dovolit větru, aby Vás překvapoval neočekávanými melodiemi. Zvonkohry KOSHI laděné podle čtyř elementů mají blahodárný a uklidňující vliv na dospělé, děti i kojence. Jsou vhodným a originálním dárkem pro všechny vaše blízké.

Zvonkohra Koshi

 

Koshi

 

 

Pro děti je také vhodná dětská pentatonická lyra.

Vybrat dárek bývá tím snazší, čím mladší je obdarovaný. Sehnat ale originální, smysluplný, užitečný a přitom zábavný dárek pro ty starší z nás bývá často oříšek. Zkuste naši originální otevřenou knížku Babičko, vyprávěj, která pomáhá probouzet vzpomínky. Pečlivě zvolené otázky umožní vaší babičce zavzpomínat na prožitý život od dětství až po dnešek. Babička může sama nebo s vaší pomocí vyplňovat knížku a vytvářet tak osobní kroniku, která bude mít pro celou rodinu neocenitelnou hodnotu. A tu samou máme i pro dědečka.

 

babicka_4  babicka_3

 

Rozvoj komunikačních dovedností

Emušáci - Ferda  a jeho mouchy a pokračování úspěšné knížky Ferda v tom zase lítá

Emušáci 

      emušáciEmušáci

 

Dárky jsme spolu již vybrali, ale nezapomeňme, že Štědrému dni předchází doba adventní, tedy období příprav a těšení se na Vánoce. 

K Adventu neodmyslitelně patří adventní kalendáře. Dříve než se jejich podoba ustálila na obrázky s otevíracími okénky naplněnými kouskem čokolády nebo jinou drobností, bývaly adventní kalendáře uměleckými díly. My jsme pro vás ale připravili ADVENTNÍ KALENDÁŘ trochu JINAK. Pokud se Vám nechce letos dětem kupovat tradiční čokoládový adventní kalendář, zkuste něco jiného, vyberte si na našich stránkách nebo jim vytvořte vlastní, originální kalendář.

Adventní kalendář, adventní spirála

Dobu čekání na Ježíška si můžeme také zkrátit třeba výrobou voňavé svíčky ze včelího vosku. Výroba je jednoduchá a zvládnou ji i ti nejmenší školkové děti. Bude pak milým dárkem a potěšením pro rodiče nebo prarodiče. Návod a materiál na její výrobu spolu s dalšími tipy na vánoční tvoření naleznete na našich stránkách www.duhovymotyl.cz, stránkách specializujících se na smysluplné, chytré a kvalitní hračky.

Krásné a pohodové Vánoce.

Včelí vosk