Jak vychovat spokojené děti? Emušáci nám napoví!
Bylo by ideální, kdybychom vždy rozuměli svým dětem. Kdybychom jim uměli vysvětlit každou nespravedlivost světa. Kdybychom každou jejich špatnou náladu, strach nebo vztek uměli ihned zahnat a činili tak své děti šťastnými. Ale všichni víme, že realita je většinou jiná.
Děti se s emocemi potkávají na každém kroku, ať už se svými, našimi nebo na ně doléhají emoce z okolí a často si s nimi neví rady.
Proč i nejlepší kamarád zradí? Proč je maminka někdy smutná? Proč se něčeho bojíme a jiní ne? Proč tatínek někdy křičí?
Abychom mohli děti podpořit při jejich těžších chvílích, aby se dítě umělo zdravě s pocity vyrovnat, je potřeba se v pocitech vyznat, porozumět jim a naučit dítě s nimi pracovat.
Ze svého života bych mohla vyprávět, jak se každý den perou mé děti s emocemi. Jsem maminkou čtyř dětí a náš domov, to je vstupenka do emocionálního království. Střety mých dětí nejsou bez následků, však to znáte. Nejdříve jsem se snažila dětem vše vysvětlit, ale časem jsem některé jejich pocity neuměla zmapovat. Důsledky sourozeneckých hádek se pak nesly našim bytem dlouhou dobu. Vše trvalo do té doby, než se mi o ruky dostala kniha Emušáci, která se emocím přímo věnuje.
"Není špatné pociťovat hněv nebo žárlivost, problém nastává, pokud v návalu emocí ubližujeme sobě nebo někomu jinému. To se většinou stává, když svým emocím sami nerozumíme, nebo když s nimi neumíme zacházet," říká Sylvia Jančiová, autorka projektu.
Ke knize patří milý plyšový hlavní hrdina, žabák Ferda a barevné mouchy, z nichž každá představuje jednu emoci. Ferda v knize prožívá nejrůznější situace, které jsou dětem známé a přemýšlí, jak je vyřešit. Mnohdy se Ferdovi nedaří, něco pokazí, ale situaci vždy zvládne, i když je z toho někdy smutný, jindy veselý a někdy se cítí i sám. Ferda dětem ukazuje své prožívání emocí a tím jim pomáhá lépe pochopit, proč a kdy se ta která emoce objeví.
Navíc pomocí otázek přidaných ke každé pohádce můžete s dětmi danou emoci probrat hlouběji, popovídat si o jejich i svých zkušenostech.
Nejprve jsem měla obavy, zda tato kniha doprovázená velkou plyšovou žábou Ferdou a barevnými mouchami moje děti zaujme. Nicméně jsem ji začala číst dětem večer před spaním a už po dvou dnech si o její četbu děti sami říkaly. Často jsem až žasla, jak ochotně se mé děti na základě doporučených otázek rozpovídaly o svých pocitech a emocích. Díky této neobyčejné knížce jsem s dětmi prožila hodně krásných večerů plných povídání a sdílení.
Nejvíce se těšily na mouchy, které znázorňují emoce jako například radost, hněv, důvěra, smutek a další. Pomocí příběhů v knize a díky možností si na pocity fyzicky sáhnout se po měsíci v naší rodině atmosféra úplně změnila.
Dnes už děti samy běží k mouchám a strkají je žabákovi do pusy. Večer se pak bavíme o jejich mouchách a děti usínají s pocity, že jejich pocitům rozumím.
Proto jsem velmi přivítala nové příběhy Emušáků. Toto volné pokračování přibližuje dětem další emoce jako je láska, empatie, přátelství, respekt odvaha, zrada či stud. Opět zahrnuje vysvětlení, co která emoce představuje, příběhy Ferdy jsou zase zaměřené na praktické ukázky emocí v životě a znovu nechybí ani doplňující otázky, úkoly a aktivity pro děti. Mé děti uvítaly náladoměr, na kterém si můžou označit, jak se momentálně cítí.
Přála bych vám, abyste i vy mohli díky těmto knížkám zažívat podobné pocity souznění se svými dětmi jako zažívám já. Proto jsem knihy Emušáci - Ferda a jeho mouchy a Emušáci - Ferda v tom zase lítá zařadila do naší nabídky.
Někde jsem nedávno slyšela, že NEZPRACOVANÉ NEGATIVNÍ EMOCE ZPŮSOBUJÍ NEMOCE. Co tomu říkáte? Já si to vzala k srdci, protože mi to dává smysl (již nějakou dobu se zajímám o Neurolingvistické programování a jiné techniky a přesně to sedí, nejen teoreticky).
Monika, autorka webu Duhový motýl
Co práce s touto knihou přináší?
- Pomáhá nám rodičům navázat bližší kontakt s našimi dětmi a lépe je pochopit.
- Díky této knize objevíme mnohdy překvapující názory a postoje našich dětí, o kterých jsme doposud ani netušili.
- Plyšák Ferda pomáhá dětem rozptýlit nejrůznější strachy, obavy, nespravedlnosti, ublížení, nedorozumění či sourozenecké neshody.
- Učí děti rozumět samy sobě.
- Učí nás spolu s dětmi rozvíjet emoční inteligenci, tj. soubor dovedností, jak se v dané situaci adekvátně vypořádat se svými emocemi.
- Pomáhá dítěti vytvářet kvalitní lidské vztahy.
- Pomáháte dítěti snižovat hladinu stresových hormonů.
- Děti mají lepší výsledky ve škole a v dospělosti i v práci.