Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Co s ohoupaným prknem? aneb návod na údržbu.

Klukům jsem koupila houpací prkno prkno až po chvilce váhání. Zdálo se mi, že jsou na něj už dost velcí (6, 10 let), že ho nevyužijí, ale nakonec mě doslova uprosili...

 

Prkno máme už více než půl roku a je stále „v jednom kole“. Kluci na něm odpočívají, někdy s knížkou Rychlých Šípů jindy jen tak lenoší, houpou se nebo z něj mají tunel pro auta či vlak. Dokonce i starší synové se občas zhoupnou, někdy i náš pejsek Eddie neodolá a pohodlně se uvelebí.

 

Zdá se, že hned po Kaple, Legu a autíčkách je to u nás asi nejvyužívanější hračka :-). Prostě doslova multifunkční věc. Svůj účel mění rychle, dle momentální potřeby či nálady a hlavně jednoduše. A to se mi na ní líbí!

I já v prknu našla oblibu, občas se také zhoupnu nebo ho otočím a funguje výborně jako podnožka na opření nohou po celém dni běhání, tedy většinou až večer, když je houpací prkno „volné“.

Nicméně s častým používáním se spodní plocha prkna poměrně ošoupala a já řešila co s tím... A tak jsem se se začátkem léta pustila do práce!

A tady je výsledek:

Takto vypadá prkno asi po půl roce houpání

IMG_6396

Houpací prkno osmirkované jemným smirkovým papírem (koupíte např. v železářství nebo nědy i v drogrii či v Barvách a lacích)

IMG_6402

 

Osmirkované houpací prkno natřené bezbarvým matným lakem na dřevo (použila jsem Sportakryl mat na vniřní nátěry (k dostání opět v drogerii nebo v Barvách a lacích).

Dala jsem celkem tři nátěry. První nátěr hodně ředěným lakem (1:1 s vodou), další dva nátěry již byly neředěné. Schnutí jednotlivých vrstev cca 1,5-2 hod (bylo pěkně teplo, tak to sv)chlo rychle). Druhou vrstvu nátěru jsem lehce přesmirkovala jemným sminklem, oprášila vzniklý jený prach a pak jsem hopací prkno natřela poslední vrstvou laku. Tu jsme dle návodu nechala tvrdnou 48 hodin.

IMG_6406

A houpací prkno je jako nové! Zabralo to sice chvilku času, ale výsledek stojí za to! (ráda totiž natírám!!!)

 

TIP 1: Ještě zvažuji podlepit spodní plochu filcem, ale to vyzkouším zase příště! Třeba to bude ještě trvanlivější úprava než lakování.

 

TIP 2: Také mě láká moření, mám ráda barvy a tak asi než prkno polepím, zkusím ho namořit...ale to zase až za dalšího cca půl roku.

 

TIP 3: Máte-li Vy nějaké zkušenosti s úpravou a údržbou houpacího prkna, dejte mi vědět :-). Těším se na další tipy od vás na info@duhovymotyl.cz!

 

Zatím se mějte pěkně a užívejte léta!

 

Monika