Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Co učíme naše děti

 

Zamysleli jste se někdy nad tím, co učíme naše děti? Každý z nás, rodičů, chce své dítě vychovat co nejlépe a je až s podivem, co vše děláme pro to, abychom jim život spíše zkomplikovali, ač to s nimi myslíme dobře. Denně jim předáváme obecně známá moudra jako „lhát se nemá, peníze kazí charakter, nejdřív povinnosti a pak zábava“ atd.

Také se občas slyšíte, jak říkáte „ ty jsi ale nešika, cos to zase provedl“, „už zase zlobíš“, „ty pořád jen breš sestřičce hračky“, „to nedělej, to nezvládneš“...atd. atd.

Takto jim vkládáme do hlavy věty a moudra, které pak ovlivnňují jejich život v dospělosti.

Vzpomeňte si na větu či věty, které jste vy sami často slýchávali od svých rodičů. Zamyslete se, jak vás tato věta provází celým vaším životem. Toto je, myslím, velmi poučné cvičení pro nás rodiče. Zkuste si ho!

Dělali jsme ho kdysi na jednom semináři o výchově vedeném psychologem Dr. Svobodou (pokud si dobře pamatuji jméno). Kladl nám na srdce, abycom se vědomě zaměřovali na VĚTU, VĚTY, které vkládádme našim dětem. Zejména v ranném dětství.

Podívejme se třeba na rčení „nejdřív práce, potom zábava“, ale co kdyby samotná práce byla zábavou! Nepracovali by se nám náhodou lépe? Proč si nenastavit, že práce je zábava? Kdo z nás by si nepřál, aby nemusel chodit do té otravné práce každý den?

A co třeba rčení „peníze kazí charakter“ nebo „nešahej na ty peníze, je na nich spousta bacilů“ jistě na téma peníze najdete desítky dalších obecně platných moudrostí. Také jste to v dětsví zažili, peníze byly jakési tabu, o nich se přece nemluví...a dost možná takovýto postoj předáváte i dnes svým dětem. Proč? Není náhodou něco lepšího?

T.Harv Eker na jednom semináři dával moc hezký příklad, kdy lidé říkají: „Za peníze si štěstí nekoupíš“. Říkal, že si máme představit naše končetiny, jedna je láska (štěstí) a druhá noha jsou peníze. Kterou nohu useknete, když budete muset? Která je ta důležitější? Máte radši pravou nebo levou nohu?

Jasně, zní to absurdně! Jenže úplně stejně absurdní je pak i otázka: Máte radši lásku nebo peníze?

Co je důležitější? Víte kam tím mířím?

A co třeba obojí?

Na toto téma bylo dnešní večerní živé vysílání: Peníze nebo spiritualita. A co dohromady?

Pokud jste toto vysílání nestihli, podívejte se alespoň na video Mít či nemít a třeba se něco změní. A když ne, nevadí, video je zDARma:-).

Přeji pěkné podívání a dávejme pozor na věty, které vkládáme svým nejmilejším, svým dětem.

 

Monika Hodková

21.květen 2013