Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Vrstvení je základ

Vrstvení je základ aneb jak správně oblékat děti v zimních měsících

Syn chodil pár let do lesní školky, děti byly venku za každého počasí. Tu zimu bylo snad -15°C a já ho vypravovala s nedobrým pocitem a sama jsem se moc ráda vrátila do tepla domova. Trnula jsem, jestli to venku "přežije". K mému překvapení jsem si po obědě vyzvedla spokojené, usměvavé a šťastné dítě. Přežil, nenastydnul. Druhý den už jsem ho vyprovázela s klidnějším svědomím.

V následujících řádcích bych se s vámi chtěla rozdělit o své zkušenosti, jak mají rodiče své dítě dobře oblékat v zimních měsících. Moje ověřená zásada je „Vrstvení je základ“.

1. Pravidlo: Oblékejte dětem více tenčích vrstev než jednu silnou.

1. VRSTVA (spodní)

funkce: odvádí pot, udržuje dítě v suchu a v teple

vhodné oblečení: vlněné spodní oblečení nebo funkční termoprádlo

nevhodné oblečení: bavlna - pomalu schne a neodvádí pot

2. VRSTVA

funkce: izoluje od chladu, prodyšná, odvádí pot

vhodné oblečení: funkční tričko, rolák či flísová mikina nebo vlna

3. VRSTVA

funkce: nepromokavá, odolná povětrnostním podmínkám, snadná údržba a odolná proti poškození

vhodné oblečení: klasikou svrchního oblečení jsou praktické termobundy složené ze dvou vrstev. Vnější textilie je z pevného materiálu potaženého membránou, která propustí vlhkost potu ven, ale zároveň nepropustí dovnitř vodu.

2. Pravidlo: Používejte doplňky, některé nejlépe ve třech vrstvách.

ČEPICE A KUKLY: hodí se oboje. Záleží, co vyhovuje vám a vašemu dítěti. Čepice lépe kryje uši, pokud má  možnost zavazování pod bradou. Důležitá je také volba velikosti.

Kukly - jejich výhoda je, že dětem nepadá sníh za krk, ale některé děti je nemají rády.

Co mít doma? 1 tenkou čepici např. pod přilbu, 1x silnější čepici a 1 kuklu.

RUKAVICE: je na rodičích, zda vyberou pro dítě prstové nebo palcové rukavice. Menší děti se lépe oblékají do palcových rukavic. Vhodnější rukavice jsou vysoké, které se dají pohodlně přetáhnout přes rukáv bundy či kombinézy. Jejich vlastností by měla být nepromokavost. Při velkých mrazech se doporučuje dávat dětem dvě vrstvy rukavic.

Co mít doma? 2x vrchní nepromokavé vysoké rukavice, 1 x prstové, 1 až 2x tenčí spodní rukavice při pobytu ve velkých mrazech.

TKANIČKY NA RUKAVICE: velmi důležitou součástí oblečení hlavně u malých dětí, kde hrozí při ztrátě rukavic velmi rychle omrzliny. Některé bundy mají speciální všitá poutka na rukavice, lze je do bundy i došít doma.

Co mít doma? Minimálně 1x tkaničky na každé vrchní rukavice, pokud nejsou rukavice odepínací.

NÁVLEKY NA BOTY: často zapomínanou ochranou funkci mají právě návleky na boty. Zabraňují padání sněhu do bot. Náročný úkol splní propínací a z nepromokavého materiálu.

Kromě zimních měsíců je dobře využijete v létě při turistice v mokré trávě.

Co mít doma? 1x nepromokavé návleky

BOTY: ideální boty do zimního počasí jsou boty s membránou. Velmi osvědčené jsou zateplené boty se spodní gumovou částí (zvládnou i jarní roztátý sníh).

Co mít doma? 1x zimní boty s membránou a 1x náhradní zimní boty.

PONOŽKY: lépe je dávat dětem vysoké ponožky např. podkolenky. Vhodný materiál je vlna nebo speciální funkční ponožky. Vždy dáváme dětem min 1 až 2 tenké ponožky a pak teprve tlusté podkolenky.

Co mít doma? Minimálně 2x vysoké podkolenky a 1x až 2x tlusté ponožky a samozřejmě dostatečný počet tenkých ponožek.

3. Pravidlo: Nezapomínejte na reflexní prvky!

Pokud oblečení není vybaveno reflexními nášivkami, můžete je na oblečení přišít nebo použít samostatné reflexní prvky např. pásky či u dětí oblíbené přívěsky.

4. Pravidlo: Do sněhu s nepromokavým a dobře padnoucím oblečením!

Z vlastní zkušenosti mám ověřeno, že pobyt mých dětí na sněhu kladl větší nároky na oblečení. Důležité pro mne bylo je udržet v teple a v suchu.

Z dlouhodobých zkušeností mohu doporučit:

  • Kalhoty s vysokým pasem nebo alespoň kalhoty se šlemi - šikovné je, pokud jsou kalhoty dole do gumy - ideálně na zip  pro snadnější přetažení přes botu. Správné držení kalhot podpoří gumička natažená pod boty.

  • Dostatečně dlouhá bunda do sněhu - hlavně v zadní části, ke krku zapínací a samozřejmá je i kapuce. Praktické jsou vsadky na rukávech nebo alespoň možnost stáhnout rukáv suchým zipem

  • Reflexní prvky, háčky na rukavice a samozřejmě kapsy.

Závěrem přeji všem rodičům, aby vždy při pobytu s dětmi venku zažívali jen samé naplňující chvilky, které podpoří mimo jiné i dobré a kvalitní oblečení.