Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Enkaustika aneb na co se často ptáte

Enkaustika, populární a v poslední době velmi oblíbená technika práce s voskem. Často posíláte dotazy tipu slyšela jsem, že se dá použít i jiný papír? Je to tachnika vhodná pro děti? Atd.

S dotazy se takříkajíc roztrhl pytel a tak nejčastější jsme pro vás vybrali a tady jsou odpovědi.

Dá se použít obyčejná žehlička?

Teoreticky ano, můžete použít i obyčejnou NENAPAŘOVACÍ žehličku tipu červená Eta, máte-li jí doma někde schovanou.

Rozdíl mezi enkaustickou a obyčejnou žehličkou je zejména ve velikosti a také v nastavení a regulaci teploty. S enkaustickou žehličkou se vám bude manipulovat lépe než z s tou obyčejnou na žehlení. Pokud se rozhodnete pro obyčejnou žehličku, dejte si dobrý pozor na nastavení teploty. S příliš horkou žehličkou nedosáhnete tak dobrých výsledků, ale použít jí můžete. Z vlastní zkušenosti to ale doporučit nemohu.

Mohu použít obyčejné voskovky, které koupím v papírnictví?

Ano, ale... voskovky určené primárně na malování za studena většinou nesnášejí vyšší teploty moc dobře, nehledě na jejich kvalitu (většina běžně dostupných voskovek je vyrobena v Číně s neurčitým složením). U některých voskovek dochází dokonce i ke změně barvy a výsledný efekt není moc lichotivý. Vyzkoušet to můžete a pak mi napište své zkušenosti. Najdete-li voskovky dobře použitelné, dejte nám vědět, vyzkoušíme je a zařadíme do prodeje jako alternativu k voskům enkaustickým. Osobně jsem uspokojivou náhradu zatím nenašla a používám klasické enkaustické vosky.

 Je potřeba speciální enkaustický papír?

Enkaustický papír se dodává v nejrůznějších velikostech, je tedy z čeho vybírat. V naší nabídce jsou k dispozici formáty od velikosti pohlednice, tedy A6, až do velikosti velkého sešitu, velikost A4. Potřebujete-li obrázek větší nebo na zkoušení různých technik můžete využít i křídový papír. Výsledný obrázek není tak lesklý ani po vyleštění, ale někdy to nevadí. Za tímto účelem si schovávám papír z nástěnných kalendářů a maluji na jejich druhou stranu.

Enkaustickými vosky lze malovat i na savé papíry (spotřeba vosku je pak větší) nebo i na jiné nesavé papíry jako je křídový nebo na pauzák. Doporučuji vyzkoušet, efekty jsou zajímavé.

Je enkaustika i pro děti a od jakého věku? 

Přestože je to práce s teplým voskem a žehličkou, je to technika vhodná i pro menší děti. Samozřejmě s rodiči nebo jiným dohledem... Šikovné děti mohou malovat již od cca 3-4 let. Na dílničkách běžně pracuji s dětmi okolo 4-5 let. Je třeba dítěti nejprve ukázat, jak se se žehličkou pracuje a dbát na dodržování pravidel při práci a občas i trošku pomoci (alespoň ze začátku). Vyzkoušejte a uvidíte, že si vaše dítko enkaustiku zamiluje. Své děti musím od malování doslova odhánět, malovaly by celé dny...

Lze malovat i detaily?

Ano, při trošce šikovnosti a zkušeností můžete některé detaily malovat přímo žehličkou, resp. její špičkou. K malování detailů pak slouží enkaustické pero. K němu můžete pořídit speciální nástavce s různými motivy a ty pak tisknout na papír. Pro začátek ale bohatě stačí žehlička. inspiraci najdete např. v knížce Malujeme voskem nebo na nějkaém kursu enkaustiky. 

Mohu enkaustiku použít i na textil?

I to je možné, enkaustický obrázek snadno přenesete třeba na tričko nebo na jiný textil. Nevýhodou je, že se látka s obrázkem nemůže prát :-(. Využíváme to tedy spíše jako dekoraci než k běžnému používání.

Máte-li další dotazy, rádi je zodpovíme. Pište, volejte! info@duhovymotyl.cz

Příjemné tvoření s enkaustikou vám přeje

Monika