Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Jak vybrat stavebnici

Často se ptáte, jak vybrat pro dítě stavebnici. Abychom vám výběr usnadnili, shrnuli jsme vše do jednoho článku. Inspirujte se tedy...

PROČ pořizovat dětem stavebnice

Možná vás napadá PROČ vůbec pořizovat dětem stavebnice, když je na trhu spousta důmyslných hraček? Když mohou stavět z kostek třeba i v různých PC hrách? 

Víte, že stavebnice

 • jsou víceúčelové a variabilní
 • podporují kreativitu a tvořivost
 • posilují vůli a trpělivost
 • většina stavebnic podporuje smysl pro rovnováhu
 • rozvíjí jemnou ale i hrubou motoriku
 • dávají dobrý pocit z dokončeného díla :-)
 • jsou skutečné, reálné - dávají okamžitou zpětnou vazbu, ne jen tu virtuální-třeba už jen to, že po hře je potřeba kostky uklidit zpátky do krabice :-) a ne jen zmáčknout tlačítko a je vypnuto, uklizeno…ale o působení virtuálního prostředí napíšu zase příště.

 

„Kdo si hraje, nezlobí!” 

Dřevěné stavebnice pro děti

Co by měla splňovat dobrá stavebnice?

 

V prvé řadě se ptejme po zdravotní nezávadnosti. Možná se to zdá absurdní, ale i dětské hračky obsahují škodlivé látky :-(. 

Stavebnice by určitě měla být víceúčelová s možností využití na více způsobů.

Je dobré, pokud dopřejeme dětem stavebnici z přírodních materiálů, především ze dřeva. Není to ale nutné.

Nicméně si zkuste malý experiment sami na sobě: Vezměte si do ruky nějakou kostku dřevěné stavebnice. Na chvilku si zavřete oči a sledujte, jak na vás působí. Co cítíte?  A teď si vezměte nějakou plastovou kostku a pokus opakujte. Co cítíte teď? Je v tom rozdíl?

Já ho cítím a mám ve výběru jasno! Každý to nemusí vnímat tak intenzivně. Uvědomte si ale, že děti jsou mnohem citlivější než my dospělí. Zkuste tento malý pokus udělat i s vašimi dětmi... Jsem zvědavá na vaše postřehy.

 

STAVEBNICE podle věku

 

Pro nejmenší děti - nejlépe dřevěné stavebnice s velkými kostkami. Nejrůznější puzzle, mističky skládané podle velikosti a docela obyčejné kostky. Ideální je i pěkná a jemná barevnost. Křiklavým barvám se raději vyhněme. Skvělé pro všestranný rozvoj dětí jsou i různé vhazovací tvary. Může být i „velké” Lego. Vhodnější jsou však obyčejné kostky. Klasické kostky totiž vyžadují také cit pro rovnováhu. Kdybych měla vybrat jednu jedinou hračku pro nejmenší dítko, určitě bych vybrala krásnou skládací duhu. Více si přečtěte v mém článku >>>>

 

Dřevěná stavebnice

 

 

Duha - skládačka Grimms 

 

 

Pro děti školkového věku - opět obyčejné kostky, vhazovací tvary, navlékání velkých „korálků”, i těch menších, různé provlékání. Dají se zařadit i různé druhy materiálů a povrchů. Jednoduché stavebnice přírodní nebo pěkně barevné. I tady bych volila skládací stavebnici Duha. Kdybych měla vybrat pro své dítě v tomto věku jen jednu jedinou hračku určitě by to byla stavebnice Kapla. Více se o tom rozepisuji v článku Poklady z dětského pokojíčka >>>>

 

stavebnice Kapla_DSC0212
  

Pro děti předškolního a mladšího školního věku - i v této věkové kategorii vítězí jednoznačně jednoduché kreativní stavebnice typu Kapla, kde můžeme vybírat i z různých barevných odstínů. A pro zdatnější například stavebnici Tom Tech T.  Z trochu netradičních stavebnic doporučuju k vyzkoušení hudební stavebnici Xyloba. Pro rozvoj dovedností a jemné motoriky doporučuji zařadit vázání tkaniček a jednoduché šití. Ale to už odbíhám od stavebnic :-).

 

Pro větší děti - tady stále ještě hojně využijeme Kaplu a Tom Tech T. S těmi si vyhrají i tatínkové a některé maminky. I pro tuto věkovou kategorii jsou velmi vhodné stavebnice typu Malý chemik, Voltík nebo jiné technické stavebnice, kde se děti hravou formou naučí mnohé z fyziky, mechaniky nebo třeba chemie. Takových stavebnic je na trhu dost a stačí vybrat podle zájmů dítěte.

 

Obecná doporučení při výběru stavebnice aneb

otázky, které si kladu při výběru stavebnice pro své děti:

 • co se dítě naučí,
 • jak stavebnice podporuje rozvoj,
 • podporuje kreativitu a umožňuje různá řešení,
 • je zdravotně nezávadná?

 

U větších dětí ještě přidávám: 

 • podporuje stavebnice zájem dítěte, bude s ní rádo pracovat,
 • mohu se i já něco naučit -> pak si najdu více informací, abych byla „in”,
 • mohu s přehledem dítěti poradit, když to bude třeba?

 

Přeju vám šťastnou ruku při výběru a hodně zábavy při stavění :-).