Věděli jste, že s námi můžete pomoci české přírodě a zasadit strom? Na jeden klik v košíku při dokončení objednávky.

Co možná nevíte o včelím modelovacím vosku

O modelování obecně

Modelování je pro děti jedinečné svou trojrozměrností. Výtvory si lze prohlédnout ze všech stran, hrát si s nimi nebo je jen vystavit. Modelování rozvíjí velmi dobře tak důležitou jemnou motoriku. Navíc ke zpracování modelovací hmoty je možno použít nejrůznější techniky jemné ( stlačování, ohýbání, kroucení…) ale i techniky méně jemné jako je např. hnětení, rýpání, rýpání či dokonce bouchání.

 

Jak pracovat s modelovacím včelím voskem

Předpokladem snadné práce je zahřátí vosku. K zahřátí modelovacího vosku na "pracovní" teplotu používáme nejčastěji teplotu svých dlaní, hnětení či mačkání (stlačováním vzniká teplo). Tento proces chvíli trvá a pokud patříte mezi neprvělivce, můžete použít třeba fén. Osobně ho nepoužívám, ale může přípravný proces urychlit… Malým dětem doporučuji se zhříváním zpočátku trochu pomoci :-).

Po chvíli zahřívání již můžete z vosku modelovat a naplno tak ocenit jeho snadnou zpracovatelnost, hladkost materíálu, krásné barvy ale i nádech vůně včelího vosku.

Při práci se včelím voskem si děti brzy uvědomí  teplotu vlastního  těla a také to, že vše nejde hned a snadno, že jsou věci, které prostě chtějí čas…. 

Větším dětem můžeme vysvětlit i fyzikální zákony.  

Po vymodelování si výrobek drží stále pěkný tvar i barvy, je pevný a “trvanlivý.”

Do studeného vosku lze dobře vyrývat a vyškrabovat což můžete ocenit při zdobení a dokončování.

Spojovat jednotlivé díly je třeba vždy zatepla. To samé platí pokud nám nevystačí barevná škála a chceme barvy namíchat.

Hotový výrobek lze pak znovu použít a zachovat jednotlivé barevné odstíny pro další modelování.

Je třeba si uvědomit, že modelovací včelí vosk  je přírodní produkt a ne modelína, že potřebuje před modelováním trochu zahřát :-).

 

Vlastnosti modelovacího včelího vosku

  • Snadná zpracovatelnost při správné teplotě :-)
  • Příjemný hladký a lesklý povrch
  • Krásné a stabilní barvy
  • Snadné znovupoužití při zachování barevných odstínů
  • Při hraní s modelovacím včelím voskem si všimněte, že nemáte ani špinavé ani mastné ruce :-))

Jakmile vosku nevěnujeme pozornost a nepracujeme s ním, zchladne  a poměrně rychle a ztuhne.

Vosk vymačkaný do tenkého plátku vyniká svou částečnou transparentností a dá se tedy použít na krásné okenní vitráže či dozdobení obyčejné svíčky.