Masopust slavíme, nic se nevadíme...
Masopust je období od Tří králů /6.1./ do začátku postní doby – ta začíná Popeleční středou.. Slaví se zejména poslední tři dny jimiž období končí. Masopustní neděle připadá na rozmezí od 1.2. do 7.3., podle termínu Velikonoc.
Oslavy masopustu byly odedávna velmi bujaré. Písemnými zprávami jsou doloženy ze 13. stol., kořeny mají však pravděpodobně již mnohem, mnohem dříve.
TŘI MASOPUSTNÍ DNY
Tučný čtvrtek
Býval přípravou na maospustní neděli. Říkalo se, že na Tučný čtvrtek se musí jíst a pít co nejvíce, aby byl člověk celý rok při síle....
Taneční neděle
O Taneční neděli začínala hlavní zábava. Po bohatém obědě se všichni chystali na taneční zábavu, která často trvala až do pondělního rána. Někde byly zábavy jen pro svobodnou mládež,j inde zas jen pro vdané ženy a ženaté muže tzv. mužovský bál. Na Chodsku byly babské bály pro vdané ženy...
V Praze se v 18.stol.pořádaly masopustní plesy tzv. REDUTY.
Maškarní úterý
Maškarní úterý bylo vyvrcholením celého masopustního období, pořádaly se maškarní průvody a od středy začínal předvelikonoční půst.
TRADIČNÍ MASKY
Medvěd, klibna – kobyla, Žid, bába s nůší, masky zvířat-kozel, koza, kůň s jezdcem, nevěsta, kominík, kat, řemeslníci
MASOPUSTNÍ PEČIVO
Koblihy:
500g polohrubé mouky, 40g rozehřátého tuku, 40g cukru, 40g droždí, 4 žloutky, 2-3 dcl vlažného mléka, 4 lžíce rumu, špetka soli, marmeláda, mák nebo ořechová směs na nádivku.
Z těsta se dají dělat buď klasické plněné koblihy nebo různé tvary neplněné, které po usmažení obalíme v cukru.
Na plněné koblihy vyválíme placku asi 1 cm silnou, skleničkou naznačíme budoucí koblihy, do středu položíme náplň a přikryjeme vykrojeným kolečkem. Potom opatrně přitlačíme okraje a koblihu vykrojíme. Necháme vykynout a smažíme ve vysoké vrstvě oleje tak, aby koblihy plavaly. Dokonce by se měly správně samy v oleji otočit. Dobře usmažené koblihy mají mít světlý proužek uprostřed....
Boží milosti:
250g polohrubé mouky, ořech másla, 2 žloutky, 1 celé vejce, šťáva a kůra z půlky citronu, 2 lžíce rumu, špetka soli.
Z těsta vyválíme placku a vykrojíme libovolné tvary. Usmažíme je v oleji a ještě horké obalíme ve vanilkovém cukru. Správné boží milosti musí být křehké.
Dobrou chuť!
Použitá literatura: České zvyky a obyčeje, Wikipedia, internet